7 saat önce

Açı Ortaokul

2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk karma sergisi 5., 6. ve 7. sınıf öğrencilerimizin katılımıyla Assembly Hall’de açıldı.

Öğrencilerimiz Beril S., Deniz E., Efe Tan E., Eran Y., İdil S., Lara S., Liel K., ve Zoe D.’yi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

18 Ocak 2019 tarihine kadar sergimizi gezebilirsiniz. 🙂
... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

3 gün önce

Açı Ortaokul

1981 doğumlu portre sanatçısı, heykeltıraş, mucit ve patent sahibi Hindistanlı sanatçı Wajid Khan söyleşi için okulumuzdaydı. Tuvali çivilerle oyma konusunda uzmanlaşan, aynı zamanda Guinness, Limca ve Asya Rekorlar kitabında da yer alan sanatçı öğrencilerimizin sorularını büyük bir samimiyetle cevapladı. Katılımı ve paylaşımları için kendisine teşekkür ederiz. ... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

1 hafta önce

Açı Ortaokul

6. sınıf öğrencilerimiz ile STEM projesi kapsamında yapacakları su kulesi çizimi için mimar velimiz, Sn. Baran Özaltın ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Söyleşide çizim yöntemleri, çizim yapmanın tasarımdaki önemi hakkında bilgi aldık. Baran bey, çizimlerini makete dönüştürerek öğrencilerimizin tasarımı için yol gösterici oldu. Kendilerine katılım ve paylaşımları için teşekkür ediyoruz.
... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

 

Comment on Facebook

Çok güzel bilim ve ilime yönelik çalışmalarınızı tebrik ediyoruz

2 hafta önce

Açı Ortaokul

7.sınıf öğrencilerimizden Eren’in annesi Mehtap Ün Kanıbelli, söyleşi için okulumuzdaydı. Mimar Sinan Üniversitesi, sahne dekor kostüm bölümü mezunu olan Mehtap Hanım, öğrencilerimize çok yönlü bir sanatçı olarak “sanat yönetmeni kimdir ve ne iş yapar?" gibi soruların cevaplarını örneklerle açıkladı. Kendisine bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ederiz. ... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

2 hafta önce

Açı Ortaokul

26-30 Kasım 2018 tarihleri arasında Açı Ortaokulu’nda “Kültür Haftası” kutlandı. İç Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri’nin müzikleri, yemekleri, el sanatları, çocuk oyunları ve yaşam biçimlerinin tanıtıldığı hafta; büyük bir coşku ile yaşandı.

26 Kasım’daki hafta açılışını Can Mert K ve Defne B gerçekleştirdi. 27 Kasım itibari ile de her gün sabah sohbetinde bu iki bölgenin farklı özelliklerini içeren sabah sohbetleri yapıldı. Öğrencilerimiz, bu sabah sohbetlerinde o bölgede doğmuş ya da büyümüş olan öğretmenlerimizin anılarını dinlediler, seçtikleri fotoğraflarla o bölge yaşamına tanıklık ettiler.
Beslenme ve öğle yemeklerinde, mönüde her gün en az bir çeşit yöresel yiyecek veya içecekler yer aldı. Öğrenci ve öğretmenlerimiz; sabah beslenmesinde kaygana, kuymak, dut pekmezli ekmek ve Karadeniz çayı, pekmezli simit, haşhaşlı çörek; öğle yemeğinde Laz helvası, karalahana çorbası, Akçaabat köfte, nohutlu yahni, bamya çorbası gibi farklı yiyeceklerle karşılaşırken öğün sonralarında da tadımlar yaptılar: Kukuca, mısır ekmeği, fincan tatlısı, Mevlana şekeri ve Beypazarı kurusunun tadı damaklarda kaldı.

İç Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri’nde sıkça ve genellikle de sokakta oynanan mendil kapmaca, bilye, ip atlama ve beş taş oyunları; hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz tarafından oynandı.
Bölgelerin tanıtımı için hazırlanan sergide ise dergiler, kuru ve taze meyveler, müzik aletleri, yöresel dokumalar, örgü ürünler, takılar ilgiyle incelendi.

Teneffüslerde gerçekleşen sanat etkinlikleri kapsamında ise öğrenci, öğretmenlerimizle birlikte tüm çalışanlarımız; Ankara’nın tiftik keçisini ve Karadeniz’in hamsisini kilden yaptılar. Drama köşemizde ise yöresel giysileri denediler, yöre ağzı ile kaleme alınmış metinleri seslendirdiler.
Hafta boyu teneffüslerde çalınan türküler ve yayınlanan videolar eşliğinde yöresel halk dansı figürlerini deneyen öğrencilerimiz, 29 Kasım’da Hüseyin Kalkavan Sağlık Meslek Lisesi’nin horon ekibini izleme fırsatı buldu. Tiyatro salonumuzda gerçekleşen gösteri, tüm izleyicilerin yoğun alkışları eşliğinde gerçekleşti. Ekip üyeleri, başarılı performanslarının ardından isteyen öğrencilerimizi de sahneye davet ettiler ve hep birlikte horon teptiler.
Öğrencilerimiz; Türkçe derslerinde bilmece, tekerleme, ninni, mani ve türkü türlerini öğrenerek kültürün dildeki paylaşımının nasıl gerçekleştiğini kavradılar. Sosyal bilgiler dersi kapsamında ev çalışması olarak yaptıkları araştırmaları panolarımızda sergilediler.

Öğrenci ve öğretmenlerimizden oluşan koromuzun seslendirdiği türkülerle sona eren Kültür Haftası’nda farklı yörelerin kültürünü tanıma fırsatı bulan öğrencilerimizin aldığı keyfi görmek bizler için büyük mutluluktu.

Önümüzdeki yılın Kültür Haftası bölgeleri de belirlendi: Marmara Bölgesi’nin yanı sıra öğrencilerimizin alkışları ile seçilen Ege Bölgesi
... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

2 hafta önce

Açı Ortaokul

26 Kasım Pazartesi günü, Koruncuk Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu’nu 5.sınıf sosyal sorumluluk dersimize davet ederek, keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öğrencilerimiz vakıf ve çalışmaları hakkında merak ettikleri soruları konuğumuza yönelterek vakıf ve çalışmaları hakkında bilgi sahibi oldular.
... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

3 hafta önce

Açı Ortaokul

Müziğim ve Ben

6. Sınıf öğrencilerimiz müzik dersinde işledikleri Türk Müziği konusu ve derste kullandıkları “Müziğim ve Ben” uygulaması ile ilgili uygulamanın yaratıcısı Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim görevlisi Deniz Şahin ve T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Halk Müziği Korosu bağlama sanatçısı Mehmet Evren Hacıoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Türk Müziği enstrümanlarının incelendiği ve tanıtıldığı program ile ilgili sorularını soran öğrencilerimiz, lavta, tambur, cura ve bağlama enstrümanlarını yakından dinleme fırsatı buldular.
... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

3 hafta önce

Açı Ortaokul

7. sınıf seçmeli sanat dersi öğrencilerimiz ile çalışmalarını doğanın bizlere sunduğu unsurlarla yürüten İngiliz sanatçı James Brunt’ı tanıdık.

Kendisinin doğada ve doğadan topladığı taşlarla, yapraklarla, ağaç dalları ile yaptığı çalışmaları inceledik.

Öğrencilerimizden Selim D., Tibet S., Ünsu D., ve Mehmet E.’da Brunt gibi kendi tarzlarında bir kompozisyon oluşturdu ve çektiğimiz fotoğrafları sanatçıya gönderdik.
Sizlerle de çalışmalarımızı ve sanatçının öğrencilerimize gönderdiği yanıtı paylaşmak istedik. Doğayla ve sanatla kalın!

"Thank you so much for sending the photos, they are fantastic.

I am very grateful that you have been looking at my work and finding inspiration from it.

Keep up the good work."
James

www.jamesbruntartist.co.uk/
... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

3 hafta önce

Açı Ortaokul

7. sınıf öğrencilerimiz, İSTEK Vakfı Astronomi Müzesi’ni ziyaret ettiler.

Müzede; Aslanlı Oda, Göktaşları, Güneş Sistemi, Yıldızlar Alanı, Sihirli Küre, Büyük Ölçekte Evren ve Dünya Dışı Yaşam bölümlerini gezip planetaryumda Güneş Sistemi’ndeki gezegenler, ışık kirliliği ve takım yıldızlar hakkında bilgi edindiler.

Gezimiz esnasında bize eşlik eden uzman astronomlara uzay ile ilgili merak ettikleri soruları sorma fırsatı buldular.
... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

 

Comment on Facebook

Bogazici’ne de bekliyoruz 🙂

3 hafta önce

Açı Ortaokul

7. sınıf öğrencilerimiz matematik dersinde, bir A4 kağıt-makas ve yapıştırıcı kullanarak zincir oluşturdular. Oluşturdukları zincirlerin uzun ve dayanıklı olması için çalıştılar. Takım halinde çalışan öğrencilerimiz, yapılan ürünleri incelerken arkadaşlarını dinlemenin ve fikirlerini paylaşmanın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anlamış oldular. Bu çalışmalarımız sırasında öğrencilerin büyük bir heyecan içinde eğlenerek öğrenmelerinin kameraya yansıyan kareleri… ... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

 

Comment on Facebook

👏😂

👏

Daha fazla