1 gün önce

Açı Lise

8. sınıf Coding Kulübü ve Bilim Kulübü öğrencilerimiz, Bahçeşehir Üniversitesi'ne Maker laboratuvarına geziye gittiler. Oyun tasarımı ve kod yazılımı ile ilgili bir workshop yapma imkanı elde ettiler. Workshop'ta RPG (Role-Playing Game) Maker MV uygulaması kullanılarak rol yapma oyunu tasarlamayı öğrendiler. Bu tarz oyunlar genelinde fantastik dünyalarda bulunur ve hayali bir karakter canlandırılır. ... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

3 gün önce

Açı Lise
11. Sınıf Öğrencileri Tevfik Fikret Müzesi’nde

11. sınıf öğrencilerimiz Servet-i Fünun döneminin büyük şairi Tevfik Fikret’in evi olan Aşiyan Müzesi’ni ziyaret ettiler. Tevfik Fikret’in hayatında ve sanatında büyük öneme sahip olan, “Aşiyan” adını verdiği evini rehber eşliğinde dolaşan öğrencilerimiz, burada edindikleri bilgilerden yola çıkarak evin bahçesinde Tevfik Fikret’in yaşamıyla ilgili belgesel çekimi gerçekleştirdiler. Belgesel çekimleri için  gerek fotoğraf ve video çekimi, gerek birbirleriyle röportaj yaparak çalışmalarını zenginleşmek için gayret gösterdiler. Öğrencilerimiz Aşiyan Müzesi gezi çalışmalarıyla ilgili belgesellerini bitirdikten sonra sınıfta belgesellerin paylaşımı yapıldı.Image attachmentImage attachment

11. Sınıf Öğrencileri Tevfik Fikret Müzesi’nde

11. sınıf öğrencilerimiz Servet-i Fünun döneminin büyük şairi Tevfik Fikret’in evi olan Aşiyan Müzesi’ni ziyaret ettiler. Tevfik Fikret’in hayatında ve sanatında büyük öneme sahip olan, “Aşiyan” adını verdiği evini rehber eşliğinde dolaşan öğrencilerimiz, burada edindikleri bilgilerden yola çıkarak evin bahçesinde Tevfik Fikret’in yaşamıyla ilgili belgesel çekimi gerçekleştirdiler. Belgesel çekimleri için gerek fotoğraf ve video çekimi, gerek birbirleriyle röportaj yaparak çalışmalarını zenginleşmek için gayret gösterdiler. Öğrencilerimiz Aşiyan Müzesi gezi çalışmalarıyla ilgili belgesellerini bitirdikten sonra sınıfta belgesellerin paylaşımı yapıldı.
... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

3 gün önce

Açı Lise

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Galata Mevlevihanesi Gezisi

10. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersinde işlenen “Tasavvuf” felsefesi ile bağlantılı olarak öğrencilerimiz İstanbul’un en eski mevlevihanesi olan Galata Mevlevihanesi'ndeydi. Galata Kulesi’nin bulunduğu sokaklarda yapılan keyifli bir yürüyüşün ardından mevlevihaneye ulaşıldı. Mevlevihanede mutasavvıfların yaşam şekline, düşünce sistemlerine yönelik pek çok bilgiyi edindikleri odalar dolaşıldıktan sonra gezi öncesinde tüm yönergeleri verilmiş olan “Galata Mevlevihanesi Belgesel Hazırlığı” çalışmasına gruplar halinde başlandı. Böylece derste işlenen “Tasavvuf” konusunu hem içselleştirme hem de bu konudaki izlenim ve araştırmalarını bir belgesele dönüştürme imkanı bulan öğrencilerimiz; gezi dönüş yolunda sınıfta konuşulanları yerinde görmenin konuyu öğrenmelerine katkısını dile getirdiler.
... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

3 gün önce

Açı Lise

9. Sınıflar Orhan Kemal Müzesi’nde...

9. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde 3. Açı döneminde Orhan Kemal'in "72. Koğuş" adlı romanını okuyor ve analiz ediyoruz. Orhan Kemal'i daha yakından tanımak ve onu bir de oğlu Işık Öğütçü'den dinlemek için Orhan Kemal Müzesi'ni ziyaret ettik. Gezi sonunda; müzede edindikleri bilgileri kullanarak Orhan Kemal’i ve edebî anlayışını tanıttıkları “Orhan Kemal Belgesel”lerini öğrencilerimiz çekti ve bunların sınıfta paylaşımını yaptılar.
... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

4 gün önce

Açı Lise

12. Sınıf Yurt İçi Öğrencileri YKS Türkçe-Edebiyat Kampı’nda

29 Mart-30 Mart tarihlerinde, 12. sınıf yurt içi öğrencileri için üniversite hedeflerine doğru giden yolda; konu eksiklerinin giderilmesi, hızlı ve doğru soru çözme alışkanlığının kazandırılması amacıyla Açı Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü olarak Şile’de YKS TÜRKÇE-EDEBİYAT KAMPI düzenlenmiştir.

İki gün süren kampta, farklılaştırılmış eğitim modelleri ışığında çalışmalar yapılmıştır. Kampta uygulanan deneme sınavların dışında genel tekrar, konu eksiklerinin giderilmesi, soru çözümleri, anlaşılmayan konuların üstünden bir daha geçilmesi sağlanmıştır. Öğrencilerimiz, farklı bir atmosferde, yüksek motivasyon kazanmışlar; ayrıca, akran eğitimi yöntemiyle öğrenci-öğrenci destek programına da katılmışlardır.

Kamp alanı; soru çözüm alanı, bireysel sessiz çalışma alanı, akran destek salonu, branş bazlı hücresel soru çözüm alanları, günün soru ve bilgisi köşeleri gibi çalışma mekanlarıyla daha etkili bir şekilde kamp havası içerisinde, öğrencilerimizin Türkçe-edebiyat derslerinin gelişiminde önemli bir yol kat edilmiştir.
... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

2 hafta önce

Açı Lise
Lise hazırlık sınıfı öğrencimiz Kerem A., Okul Sporları Federasyonu ve Yelken İl Temsilciliği işbirliğiyle Heybeliada Su Sporları Kulübü’nde 6-7 Nisan tarihlerinde düzenlenen ‘’Okullar Arası Yelken Yarışları’nda’’ Genel Klasmanda 5., Yıldızlar Grubunda 4. olmuştur. 

Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Lise hazırlık sınıfı öğrencimiz Kerem A., Okul Sporları Federasyonu ve Yelken İl Temsilciliği işbirliğiyle Heybeliada Su Sporları Kulübü’nde 6-7 Nisan tarihlerinde düzenlenen ‘’Okullar Arası Yelken Yarışları’nda’’ Genel Klasmanda 5., Yıldızlar Grubu'nda 4. olmuştur.

Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.
... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

2 hafta önce

Açı Lise

MUN - Haarlem, Netherlands - 5th -7th April 2019

Six Aci students joined the Haarlem United Nations conference hosted by Stedelijk Gymnasium located in Haarlem, Netherlands. Students represented Malaysia, Suriname and the Central African Republic within different committees, and one student joined as a press member. The students were welcomed Friday morning in the historic St. Bavokerk Church located in the town square and introduced to the theme of the conference, "Inclusive societies: Giving all people a voice and a future." The students discussed various issues, such as: sex tourism in Asian countries, implementing measures to improve reintegration of child soldiers into society, and tackling the issue of the opioid crisis. Kayla Sağız, representing Suriname in the UNASUR committee, was awarded the Best Delegate.
... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

2 hafta önce

Açı Lise
“Şiddete Nokta Koy” projemiz yetişkinlerin konferanslarına davet edilmeye başladı. İlki “İstanbul Aydın Üniversitesindeki Farkındalık Sempozyumu”… Proje grubumuz ayrıca yakında gerçekleşecek olan “Bilgi Üniversitesi Hukuk Bölümü”nün düzenlediği sempozyuma da davetli!

“Şiddete Nokta Koy” projemiz yetişkinlerin konferanslarına davet edilmeye başladı. İlki “İstanbul Aydın Üniversitesi'ndeki Farkındalık Sempozyumu”… Proje grubumuz ayrıca yakında gerçekleşecek olan “Bilgi Üniversitesi Hukuk Bölümü”nün düzenlediği sempozyuma da davetli! ... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

2 hafta önce

Açı Lise

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde “Selam Sana Shakespeare” Oyunu Açı Lisesi’nde

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde edebiyat bölümü etkinlikleri kapsamında Açı Lisesi 9,10,11 ve 12. sınıf öğrencileri için “Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu”, “Selam Sana Shakespeare” isimli oyunlarını okulumuzda sergilediler.

Öğrencilerimiz oyunu izlerken Shakespeare’in yaşamı ve eserleri hakkında bilgi sahibi olmanın yanında BGST oyuncularının muhteşem performansı ile oyunun güzelliği karşısındaki beğenilerini de oyun sonrasında paylaştılar. “Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu”na, bu anlamlı günde okulumuza gelip bu özel oyunu sergiledikleri için çok teşekkür ediyoruz.
... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

2 hafta önce

Açı Lise

Açı Lisesi 12. Sınıf Öğrencileri Sakıp Sabancı Müzesi “Rus Avangardı” Sergisinde

12. sınıf yurt dışı öğrencilerimiz, edebiyat dersi kapsamında, Sakıp Sabancı Müzesi’nde “Rus Avangardı Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisindeydi. 20. yüzyılın ilk çeyreğindeki olayların ve yeniliklerin sadece Rus sanatına değil, dünya sanat tarihine de etkilerine tanıklık eden öğrencilerimiz; Kazimir Maleviç, Ivan Kliun, Lyubov Popova gibi isimlerin tablolarının 20. yüzyıla etkisini ele aldı.
... Daha Fazla GösterDaha Az Göster

Daha fazla