Açı Lisesi; Açı Okulları’nın değerleri, felsefesi ve amacı doğrultusunda; öğrenen, değişime kolay adapte olan, 21. yüzyıl becerilerine sahip, özgür düşünen ve karar veren dünya vatandaşı olabilen bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Açı Lisesi’nde öğretmeye değil öğrenmeye, sadece öğrencilerin değil, tüm paydaşların öğrenenler topluluğunun bir üyesi olmasına değer verilir ve çalışmalar buna uygun olarak yürütülür.

Açı Lisesi Bahçeköy kampüsünde Açı 8. sınıf yerleşkesi, Açı Anadolu Lisesi ve Açı Sosyal Bilimler Lisesi yerleşkeleri bulunmaktadır. 8. sınıf öğrencileri, bir yıl boyunca Bahçeköy kampüsünde her alanda lise yaşamına hazırlanır. Lise oryantasyonunun 8. sınıfta yapılması, liseye geçen öğrencilerin akademik ve sosyal yaşantısına ve uyumuna büyük katkı sağlamaktadır.

Açı Lisesi bütün öğrencilerinin Açı Diploma Programı’nı bitirmesini zorunlu tutar. Açı Diploma Programı; Açı Akademik Programı (AAP) ile Açı Öğrenim Deneyimi (ALE-ders dışı öğrenim deneyimleri) programını birleştirilen 4 yıllık bir süreçtir.

Açı Akademik Programı’nda 8, 9 ve 10. sınıflarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak müfredatı takip edilir. 11 ve 12. sınıflarda ise temel derslerin yanında öğrencilerin bireysel ilgi, yetenek ve yurtiçi-yurtdışı üniversite tercihlerine göre zenginleştirilmiş seçmeli derslerden oluşan bir müfredat programı takip edilir. Tüm öğrencilerimiz ülkemizde önemli üniversitelerde çalışmakta olan öğretim görevlilerinin okulumuzda verdiği seçmeli derslerle vizyonlarını geliştirme şansını yakalarken yurtdışında öğrenimine devam edecek olan öğrencilerimiz için AP dersleri, yurtiçinde öğrenimine devam edecek öğrencilerimiz için ise YGS–LYS hazırlığını destekleyici dersler alanında uzman öğretmenlerimiz tarafından verilmektedir.

Açı öğrenim deneyimi programında ise öğrencilerimiz 12 farklı sosyal sorumluluk projesi ve 23 farklı kulüp faaliyeti arasından kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yaptıkları tercihlere göre akademik hayatın dışına çıkarak kendilerini ve dış dünyayı keşfetme fırsatı bulur.

Açı Lisesi’nde her öğrencinin bir danışman öğretmeni vardır. Bunun yanında öğrencilerimiz alanında deneyimli yurtiçi ve yurtdışı üniversite danışmanlarının da yönlendirmeleri ile üniversiteye ve hayata  hazırlanır.